Moodboard blogowy - po co on jest i w jakim programie go zrobić

sobota, 3 listopada 2018


Podejrzewam, że jest tu spora część osób, która wie co to są moodboardy, więc Ci co już wiedzą, wybaczą mi ten krótki wstęp z wytłumaczeniem i wykażą się zrozumieniem dla tych, co pierwszy raz o tym słyszą 😊

Moodboard


Nie starajcie się tego tłumaczyć na polski - serio, zaufajcie mi, nie róbcie tego, bo jest to po prostu złe. Można to natomiast określić jako "tablica inspiracji" lub "zbiór inspiracji", aczkolwiek, najbardziej trafnym określeniem będzie jednak "tablica inspiracji".

Na naszej tablicy inspiracji, możemy "zbierać" wszystko, co nam będzie potrzebne do naszego projektu - zdjęcia, cytaty, grafiki, tekstry, patterny, palety kolorów etc.

Moodboard blogowy - po co on jest


Odpowiedź jest bardzo prosta, moodboard blogowy jest po to, aby pomóc nam w tworzeniu naszej marki.

Jest to plansza, na której umieszczamy paletę kolorów, jakie ma zawierać nasza marka (blog/strona) , logo (może być w różnych wersjach kolorystycznych), dobór fontów, główne grafiki (tytułowe) do naszego wpisu czy nawet patterny, których chcemy użyć.

Możemy te elementy układać, przestawiać, zamieniać aż w końcu nasza tablica, będzie złożona tak, jak być powinna.

Skoro już ją złożyliśmy w elementy, które na pewno wykorzystamy, to możemy teraz odpowiedzieć sobie bardziej dokładnie na pytanie - po co ten moodboard blogowy jest?

Jest on po to, aby bez żadnych komplikacji i na spokojnie wdrążyć najważniejsze elementy naszego bloga/strony. Mamy rozpiskę kolorów - więc już nie musimy szukać różnych palet kolorystycznych na internecie do użycia na naszej stronie, bo odpowiednio dobraliśmy je na naszej tablicy.

To samo z fontami - siadamy i instalujemy na naszą stronę.

Z całą resztą umieszczonych elementów w naszej tablicy jest tak samo, dzięki temu, praca idzie nam znacznie sprawniej i szybciej.

Dla przykładu, pokażę Wam moodboard dla mojego bloga (jest to najprostszy moodboard jaki może być):



Moodboardy, mogą wyglądać różnie. Mogą być bardziej lub mniej złożone, wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę będziemy potrzebować. Nie ma konkretnych wytycznych, że elementy muszą być ułożone tak i tak i musi znajdować się to i to. Nie, moodboard dostosowujemy pod siebie.

W jakim programie stworzyć moodboard?


W programie graficznym, który umożliwi nam stworzenie siatki, na której rozmieścimy odpowiednio elementy. Takim programem (darmowym) jest GIMP, ale jeśli mam być z Wami szczera - najlepiej zrobić to w Canvie (która również jest darmowa).

Canva to fajne darmowe narzędzie, w szczególności jeśli chodzi o moodboardy (i inne grafiki, ale nie o tym teraz mowa) - są tam narzędzia, które bardzo ułatwią nam stworzenie takiej siatki na moodboard, dzięki czemu każdy sobie z tym poradzi.

Canva ma jeszcze jeden plus w przeciwieństwie do GIMPa - jest ona online, także jeśli ktoś nie czuje potrzeby pobierania GIMPa, to jest dla Was alternatywa 😉


Korzystaliście kiedyś z Moodboardów? Chcecie wpis o tym jak wykonać taką tablice w Canvie? Dajcie znać w komentarzu! 😊

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

W razie pytań/pomocy przy pobranym szablonie: tworczynotatnik@gmail.com

Copyright © Twórczy notatnik