Logo - większość z Was pomyśli "no logo, oznaczenie marki, wielkie mi rzeczy" i oczywiście macie racje. Nie da się zaprzeczyć, że logo to oznaczenie np. sklepów, marki odzieżowej itd. ale nie wiem czy wiecie, ale do logo nie ma jednego kroku, aby logo stało się logo, to musi się składać z innych elementów.
W skrócie przybliżę Wam, jak rozpoczyna się pracę nad logo.
- Przychodzi klient, opowiada nam o swojej firmie i mówi jaką ma mniej więcej wizje. Uwaga! Bardzo często (ale nie zawsze) nie ma kolorystyki firmy - kolorystyka firmy jest dobierana przy tworzeniu logo. Jeśli jednak trafi nam się klient już z wybraną kolorystyką, to jest nam łatwiej.
- Zaczynamy działać - robimy szkice, dużo rysujemy, aż w końcu mamy od 2-4/5 dobrych propozycji.
- Nie, nie dobieramy kolorów, na razie nasze szkice przekładamy na wektory w kolorze czarnym lub odcieniach szarości.
- Mamy już sygnet w wektorze, teraz, dobieramy odpowiedni font do niego.
- Po doborze fontu do sygnetu, zaczynamy dobór kolorów.
- Mamy już logo, ale czeka nas jeszcze trochę pracy
- Tworzymy księgę znaku do logo
Powyższy opis jest naprawdę bardzo schematyczny i może się wydawać, że to prosta sprawa zrobić logo, ale nie do końca tak jest. Teraz rozbije Wam to, co najważniejsze (to co związane z tytułem tego wpisu) na odpowiednie elementy, abyście dobrze zrozumieli, kiedy logo, jest logo.
Sygnet
Jest to nic innego jak nasza grafika - symbol graficzny/znak graficzny i właściwie można powiedzieć, że to wszystko, a jeszcze dokładniej możemy powiedzieć, że występuje z logotypem, gdzie razem z nim tworzy jedną całość, ale do tego zaraz dojdziemy.
Zapamiętaj!
Sygnet nie występuje sam, zazwyczaj (bo nie zawsze, o czym zaraz się dowiecie) jest połączony z logotypem. Są tylko dwa wyjątki kiedy sygnet występuje samodzielnie bez logotypu - sygnet mający logotyp, ale pojawiający się sam to wersja skrócona logo i tak też jest opisany w księdze znaku. Drugi wyjątek, kiedy od początku jest założone, że sygnet zostaje sam bez logotypu, wtedy sygnet nie jest sygnetem a logo, przykład - Nike.
Logotyp
Jest to dodatek (lub nie, ale o tym za chwile) do naszego sygnetu. Prościej mówiąc - nazwa marki. Logotyp może występować samodzielnie, wtedy jest uznawany jako logo, takim przykładem jest np. Coca-Cola, Nivea. Jest to jedyny wyjątek, kiedy logotyp można nazwać logo, natomiast, jeśli logotyp jest przypisany do jakiegoś sygnetu, to już go logo nie nazwiemy tzn. nazwiemy oczywiście że tak, bo sygnet + logotyp = logo, ale nie można wtedy nazywać logotypu jako logo.
Logo
Czyli jak możemy wywnioskować z tego co przeczytaliście wcześniej, logo to nic innego jak połączenie sygnet + logotyp, z pewnymi wyjątkami ;)
Tagline (opcjonalnie)
Dlaczego opcjonalnie? Bo to naprawdę nie jest istotna część, można ją umieścić, ale zazwyczaj się tego nie robi, jest to bardzo rzadki zabieg. No dobra, ale co to jest ten tagline? Jest to hasło reklamowe firmy, które umieszcza się pod sygnetem i logotypem lub pod logotypem.
Schemat:
Krótkie podsumowanie:
- Logo składa się z sygnetu, logotypu oraz (opcjonalnie) tagline
- Sygnet jest logo, kiedy nie występuję (nigdy nie występował i nie ma zamiaru być rozbudowane) z logotypem
- Logotyp jest logo, kiedy w projekcie nie występuje z sygnetem
- Tagline jest to hasło reklamowe, danej firmy
- Tagline nie może być logo
Czego chcielibyście się jeszcze dowiedzieć? Dajcie znać w komentarzu :)