Darmowa alternatywa dla Illustratora

Darmowa alternatywa dla Illustratora


Mamy darmową alternatywę dla Photoshopa m.in znany wszystkim GIMP, ale też mamy darmową alternatywę dla Illustratora i to nie jedną!

W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam programy, które nadadzą się jako alternatywa dla Illustratora.

1. Inkscape

Niektórzy z Was pewnie spotkali się z tym programem, a jeśli nie, to na pewno spotkaliście się z nazwą i coś Wam tam w głowie świta. Inkscape to dobra alternatywa (i przede wszystkim darmowa) dla Illustratora. Program cały czas jest ulepszany przez co jeszcze bardziej przypomina nam program z rodziny Adobe. Dodatkowo Inkscape ma możliwość zapisania pliku w formacie AI.
Nie ukrywam, że Inkscape bardzo pomógł mi w pierwszych krokach w grafice wektorowej, dzięki temu, pierwsze zajęcia na temat tworzenia wektorów nie były dla mnie aż tak ciężkie.



Program dostępny jest na Windows, Mac, Linux.

2. Gravit Designer

Interfejsem nie przypomina ani Illustratora ani Inkscape. Można powiedzieć, że interfejs tego programu jest trochę dziecięcy. Nie ma również niektórych opcji jakie posiada Inkscape i Illustrator, ale pracować na warstwach, tworzyć wektory za pomocą krzywych, tekst oraz kształty, którymi można dowolnie manipulować - jak najbardziej da radę. Jeśli ktoś szuka czegoś prostego i nie wymagającego - to ten program na pewno się sprawdzi. Niestety, w tym programie nie zapiszemy naszej pracy w formacie AI, ale w PDFie jak najbardziej.


Program dostępny jest na Windows (opcja portable i installer), Mac, Linux oraz w wersji przeglądarkowej.

3.SVG-edit

Jest to program typowo przeglądarkowy, uproszczony jak tylko się da. Po mimo swojego uproszczenia posiada warstwy, więc nie musimy się martwić o to, że całą pracę wykonujemy tylko na jednej warstwie. Osobiście nigdy nie polubiłam się z tym programem, ale jeśli ktoś potrzebuje czegoś naprawdę prostego to ten program jest dla niego. Jedynym minusem w tym programie jest oznaczenie krzywych. Niestety, nie jest to tradycyjne piórko lub (tak jak w przypadku Inkscape) ikonka z pisakiem (?) i linią z punktami, a ikonka z zielonym elementem. Pliki z tego programu można eksportować do PDF.


A Wy tworzycie grafiki wektorowe czy dopiero chcecie zacząć coś działać w tym temacie?Jaki program macie na uwadze i dlaczego akurat ten? Jestem ciekawa Waszych odpowiedzi :) 
Czytaj dalej

Szablon do pobrania za darmo - White

Szablon do pobrania za darmo - White



Szablon White. Jest to darmowy szablon na Bloggera w odcieniach bieli i szarości. Utrzymany w minimalistycznej formie. Szablon można dostosować bez problemu do swoich potrzeb. Zmienić tło, kolory, fonty etc.


Info o szablonie


  • Szablon nie zawiera automatycznego skracania wpisów
  • W szablonie jest funkcja automatycznego dopasowania zdjęć we wpisie oraz w kolumnie bocznej w gadżecie "o mnie".
  • Menu to standardowe strony Bloggera
  • Można zmieniać kolory, fonty, dodawać i usuwać nowe strony w menu
  • Ikony społecznościowe w gadżecie "O mnie"
  • Dodana instrukcja 

Uwagi

  • Szablon oraz grafiki dodawane do szablonu są tylko i wyłącznie na użytek własny. 
  • Udostępnianie szablonu osobom trzecim w postaci oryginalnej lub zmienionej jest zabronione.
  • Szablon posiada nieusuwalną stopkę z podpisem autora. Po usunięciu jej, szablon nie będzie poprawnie działał 
  • Nie wolno modyfikować wyglądu stopki tzn. zmieniać jej koloru tak, aby nie była widoczna i podpisywać się pod szablonem jako autor 
  • W razie jakichkolwiek problemów/pytań napisz na maila blonparia@gmail.com
  • Nie proś osób trzecich o pomoc przy szablonie w razie powstania problemu - istnieje ryzyko, że dana osoba źle podejdzie do Waszego problemu, a wtedy szablon może zostać uszkodzony lub całkowicie zniknąć z bloga. Pamiętaj! Zawsze zwracaj się z prośbą o pomoc do autora szablonu 

To może Ci się przydać

Czytaj dalej

Opcje i narzędzia, które ułatwiają mi pracę

Opcje i narzędzia, które ułatwiają mi pracę


Oczywiście mowa tu o tej graficznej pracy - blog o grafice to i o organizacji takiej pracy czasem warto napisać, ale myślę, że niektóre z tych narzędzi/opcji przyda się i Wam do codziennej pracy :)

1. Zacznijmy od najprostszego. Ukrycie paska zadań.

Nie lubię mieć zbiorowiska ikon na pulpicie - uważam to za rozpraszacze - dlatego wszystkie potrzebne mi programy mam przypięte do paska zadań. Jedyne co mam na pulpicie to kosz i mój osobisty folder.
Pasek zadań również mnie rozpraszał, więc zastosowałam pewien "zabieg" - ustawiłam opcje "włącz autoukrywanie paska zadań", dzięki temu, pasek zadań mam zawsze schowany, a dół monitora "czysty".













2. Skróty klawiszowe 


F5, F11, Alt + Tab - To są skróty klawiszowe, które używam za każdym razem.

F5 - odświeżenie strony. Bardzo to ułatwia życie. Szczególnie kiedy nasza praca ogranicza się do klawiatury.

F11 - Dzięki temu klawiszowi uzyskamy pełny ekran. Koniec z rozpraszaczami na górze strony.


Alt + Tab - przełączanie między otwartymi programami.


























3. Tablet graficzny.


Nie wyobrażam sobie bez niego pracy - szczególnie przy digital paintingu (podziwiam ludzi, którzy malują myszką) ale i nie tylko, tablet jest dla mnie dużym wybawieniem jeśli chodzi o obróbkę zdjęć czy fotomontaże (nie wiem jak kiedyś sobie radziłam przy tym myszką).
Tablet jaki posiadam to Wacom One S.

4. Dysk zewnętrzny.


Kiedy zaczynam pracę na komputerze, pierwsze co robię to podpinam dysk zewnętrzny i robię rozeznanie wśród plików. Nie robię tego po to, bo brak mi miejsca na komputerze - wręcz przeciwnie, robię to po to, aby miejsce na komputerze zostało dla rzeczy ważnych i ważniejszych. Pliki typu: obrazki, materiały ze studiów, fonty, które zostały zainstalowane, archiwalne zdjęcia - po prostu pliki, które nie są mi potrzebne przy codziennej pracy - wrzucam na dysk. Nie przeszkadzają, ja się nie irytuje, że wśród moich plików panuje syndrom chomika i łatwiej jest mi znaleźć materiały potrzebne do pracy.
Dysk zewnętrzny jaki posiadam, znajdziesz TUTAJ

5. Programy.


Mam dwa programy, z których korzystam nagminnie, z dwóch powodów:
  • Wymaga się tego ode mnie 
  • Z wygody 
Tymi programami są Illustrator i Photoshop. Rzadziej (ale również się zdarza) InDesign oraz  Adobe Premiere/After Effect. Na pierwszym roku "katowałam" również Corela. 

Dodatkowymi programami, z których obecnie korzystam bardziej dla rozrywki są GIMP i FireAlpaca. Oba są darmowe. FireAlpaca jest programem typowo do malowania. 

6. Organizacja 


Jeśli chodzi o organizacje, to tutaj króluje u mnie Evernote. Dzięki niemu mogę wszystko sobie zaplanować, rozpisać i co najważniejsze dla mnie - możliwość połączenia dwóch urządzeń, dzięki temu zapisane notatki z pozycji telefonu mam również na komputerze. 
Dodatkowo, bardzo przydatna jest wtyczka Evernote do Chrome, która zapisuje nam dany fragment strony. 
























7. Narzędzie do pobierania koloru z każdego miejsca w sieci. 


Bardzo często podczas swojej pracy korzystam z palet kolorystycznych, czasem przeglądając internet trafiam na zdjęcie, z którego chciałabym pobrać paletę barw, aby nie bawić się w zapisywanie zdjęcia, otwieranie programu i tworzenia palety, ułatwiłam sobie życie wtyczką do Chrome - Palette Creator














8. Relaks i wyznaczony czas podczas pracy. 


Noisli - pewnie większość z Was zna. Jest to strona z odgłosami natury lub kawiarni, która pomaga nam się zrelaksować lub produktywnie pracować. Więcej korzyści z tej strony będziemy mieli jeśli założymy tam konto i zainstalujemy wtyczkę do Chrome, ponieważ, na swoim koncie możemy utworzyć własne dźwiękowe kompozycje i zapisać, które później pojawią nam się w naszej wtyczce. Wtyczka Noisli ma jeszcze coś - technikę Pomodoro - odlicza nam 25 minutowy czas pracy. 


Jeśli jednak ktoś lubi pracować przy muzyce - obojętnie jakiej, aby mu coś grało w tle, to osobiście polecam ten kanał na YouTube - The Vibe Guide

Jeśli chodzi o pracę przy muzyce na uczelni, to mamy na tyle dobrych profesorów, że pozwalają nam włączyć jakieś radio aby nam się milej pracowało.

To tyle jeśli chodzi o rzeczy, które pomagają mi przy pracy, a co u Was się sprawdza lub co się nie sprawdza? Napiszcie w komentarzu! :) 

Czytaj dalej

Copyright © Twórczy notatnik