Jak zainstalować nie standardowe fonty z Google Fonts i pobrać je na komputer
Pewnie niektórzy zauważyli, że Google Fonts zdobył nowy interfejs i teraz w trochę inny sposób będziemy instalować fonty. W tej aktualizacji pokażę Wam jak. Bonusowo na koniec, pokażę również, jak pobrać fonty z GF na swój komputer.
Blogger oferuje 7 czcionek standardowych i internetowych (o ile dobrze naliczyłam) 86 w tym jednama polskie znaki - Lobster. Nie raz ktoś chce mieć wyróżniającą się czcionkę w tytule wpisu - taką pisankę, ale nie zawiera ona polskich znaków, a bez tego wygląda to dość niechlujne. Niektóre czcionki szeryfowe czy bezszeryfowe również nie mają polskich znaków, a ładnie by się prezentowały na blogu (tak jak w moim przypadku Open Sans, który ładnie prezentuje się na stronie, ale bez polskich znaków wyglądało to tragicznie). Dlatego dzisiaj rozwiążemy nasz problem z brakiem polskich znaków i zainstalujemy nowe fonty z polskimi znakami na naszym blogu. Nie jest to takie trudne jakby się mogło wydawać - sama jak się za to zabierałam tak myślałam, a to jest dosłownie 2 minuty roboty.
1. Wchodzimy na stronę Google Fonts. Szukamy sobie fontu, który przykuł naszą uwagę i klikamy na jego nazwę (chcemy najpierw sprawdzić czy dany font ma polskie znaki). Znajdziemy się na stronie fontu i zjeżdżamy sobie niżej, aż pojawi nam się kategoria "Styles". Będzie tam rameczka "Type here to preview text", w którą wpisujemy "zażółć gęślą jaźń" - to zdanie zawiera wszystkie polskie znaki.
1a. Font bez polskich znaków. Po wpisaniu w okienko zdania "zażółć gęślą jaźń", font, który nie ma polskich znaków "zje" nam literki z ogonkami.
2. Przed instalacją musimy jednak wrócić na stronę główną i w bocznej kolumnie zaznaczyć "Latin Extended", aby nasze fonty po instalacji miały ogonki.
2a. Dobrą opcją w nowym interfejsie jest to, że możemy zainstalować 2,3 i więcej fontów na raz, ale najpierw pokażę to na jednym foncie. Na stronie głównej przy każdym foncie jest "+", przy wejściu w font mamy "select this font". Klikamy w to.
Jak widzicie po kliknięciu "+" lub "select this font", pojawi nam się taka rameczka na dole strony
Po rozwinięciu tej rameczki, pokaże nam się coś takiego:
W tej rameczce, mamy wszystkim znany kod, który musimy wkleić do szablonu.
2b. Dodawanie drugiego fontu. Aby dodać drugi font musimy wykonać wszystko z punktu 2. Wtedy na rameczce na dole zmieni nam się 1 na 2, 3, 4 - zależy ile tych fontów będziemy chcieli.
2c. Usunięcie fontu. Czasem się rozmyślamy i nie chcemy już instalować danego fontu, więc jak go usunąć z naszej rameczki? Każdy z fontów ma obok "-" - klikamy na niego i już wybranego fontu nie ma.
2d. Możemy przejść teraz do zakładki "customize" i w niej możemy wybrać opcje dla naszego fontu.
3. Instalacja fontu. Przechodzimy do szablon - edytuj kod HTML
3b. Klikamy kursorem w dowolne miejsce w kodzie i wybieramy Ctrl + f i wpisujemy <head> klikamy enter.
3c. Jak znaleźliśmy szukaną część kodu to NAD <head> wklejamy nasz skopiowany kod z pierwszego zdjęcia poniżej.
Musimy pamiętać, (już po wklejeniu kodu do szablonu) aby na końcu naszego kodu, za stylesheet" wstawić ukośnik /. Tak, jak na zdjęciu poniżej:
4. Zapisujemy szablon.
5. Teraz przechodzimy do projektanta szablonów - zaawansowane - dodaj arkusz CSS i wpisujemy kody na poszczególne elementy naszego bloga, wraz z nazwą czcionki.
Tytuł wpisu
h3.post-title {font-family: NAZWA CZCIONKI;}
Nagłówek z datą
.date-header span{font-family: NAZWA CZCIONKI;}
Nagłówki gadżetów
.sidebar .widget h2 {font-family: NAZWA CZCIONKI;}
Tekst wpisu i stopki wpisu
#Blog1 {font-family: NAZWA CZCIONKI;}
Tekst w kolumnie bocznej prawej
.column-right-inner {font-family: NAZWA CZCIONKI;}
Tekst w kolumnie bocznej lewej
.column-right-inner {font-family: NAZWA CZCIONKI;}
Pobieranie fontów na komputer
Wykonujemy wszystko z punktu 2a, a następnie klikamy strzałeczkę pobierania. Można pobrać więcej niż jeden font jednocześnie.